Yatırım Kredileri

Yatırım Kredileri

Yatırım kredileri devletin az gelişmiş bölgelerde göçü engellemek belirlenen 28 ili geliştirmek ve oralardaki insanların memleketlerinde yaşayabilmeleri için iş imkanı sağlanması amacıyla çıkarılan kredilerdir. Devlet destekli olan krediler hibe veya belirli bir kısmı hibe olarak nitelendirilebilir. Devlet destekli yatırım kredilerini geçtiğimiz günlerde başbakanda açıkladı. Çok kapsamlı bir yatırım devrimi yapmayı planlayan hükümet, çıkarttığı hibe kredilerle doğu ve güneydoğu Anadolu da belirlenen 28 il için umut ışığı oluyor.

Yatırım Kredileri Nasıl Alınır

Yatırım kredileri devlet desteklidir ve devletin desteği her aşamada yanımızdadır. Hükümet yeni çıkarttığı paketlerle yatırımcıya sadece para verip git başının çaresine bak demiyor. Hem para veriyor hem de yatırımını yapacağı yeri belirliyor. Organize sanayi bölgeleri olan yerlerde organize sanayi bölgesi içerisinde, Organize sanayi bölgesi olmayan yerlerde ise devletin belirlediği alanlarda yatırımımıza başla imkanımız bulunmaktadır. Hükümet bu seferki yatırım kredileri paketinde ısrarcı olduğu ve takip olduğunu çok belli ediyor. Nedeni ise yatırımcının hem fabrikayı kurarken hemde kurduktan sonra sürekli yanına olacak vergi ve sgk primleri konusunda yardımcı olacak ve en nihayetinde belirlenen 28 ilin kalkınmasında önemli bir rol oynanacak.

Yatırım Teşvik Kredileri

Yatırım kredileri minimum 2.000.000 TL ve üzeri rakamlar için başvurulmaktadır ve kurulacak firmada en az 30 personel istihdam edilmek zorundadır. Devletin amacı hem bölgenin kalkınmasını sağlamak, hem bölgede yaşayan insanlara yeni iş fırsatları sunmak hem de yatırımcının yapacağı işten kar elde etmesini sağlamaktır. Bundan dolayı projenin her aşamasında devlet desteğini hissedeceğiz gibi görünüyor. Peki bu yatırım kredilerine başvurabilmek için ne yapmamız gerekiyor. Devlet bu kredileri hangi kurum üzerinden yatırımcılara veriyor. Ayrıca hibe krediler için Avrupa Birliği Hibe Kredisi göz atabilirsiniz

Yatırım kredileri faiz oranları

Devlet herhangi bir bankayla özel anlaşma yapmamaktadır bu konuyla ilgili. Yatırım kredisi kullanmak isteyen kişinin kendi çalıştığı bankada limitlerinin hazır olması gerekir. Banka limitlerimiz hazır değilse yapacağımız ilk iş bankada limit çalışması yapılmasını istemektir. Bankalarda limit çalışması yapılabilmesi için kredi puanımızın yani kkb puanımızın ve firmamızın puanının kredi verilebilir seviyede olması şarttır. Eğer puanımız yeterli değilse devlet tarafından yatırım kredisi çıksa dahi krediyi kullanamayabiliriz.