Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

Sıfır faizli esnaf kredisi esnafımızın için ilaç gibi geldi. Sadece anaparanın geri ödemesini yapacağımız faiz ödemesini kosgebin yapacağı çok avantajlı bir kredi. Kosgeb küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme kelimesinin kısaltmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi bir devlet kurumu olan kosgeb faiz yükünden esnafımızı kurtarıyor, kredi ödemelerinde destek oluyor. Kosgeb bankalar üzerinden esnafa kredi kullandırırken faizi kendisi ödüyor ve esnaf sadece anapara ödüyor. Aslında esnaf tam olarak çektiği kadar parayı geri ödüyor. Hibe kredi için Avrupa Birliği Hibe Kredisi göz atabilirsiniz

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır

Faize karşı duyarlı olan milletimizde faizin olmadığını duyar duymaz sıfır faizli krediye başvuruyor.  21 Aralık Çarşamba günü saat 24: 00 ‘a kadar başvuruları kabul eden kosgeb aşırı yığılmaya yakalanmamak için erkenden başvurmamızı öneriyor. Başvurular 21 Aralık Çarşamba günü sona eriyor. Başvurular internet üzerinden beyannameleri doldurarak yapılabilir ya da kosgeb merkezine giderek bilgi alınabilir. Küçül ve orta ölçekli firmaları desteklemez için kurulan ve bir devlet kurumu olan kosgeb en fazla 50.000 TL ‘ye kadar 0 faizli kredi kullandırıyor.

Sıfır Faizli Esnaf Kredisi Alanlar

Sıfır faizli krediyi kullanmak için öncelikle internet üzerinden kosgeb’ e başvurmalı ya da kosgeb genel merkezine gidilerek bilgi alınmalıdır. Sıfır faizli kredi beyannameleri doldurulduktan sonra ön onay gelirse kosgeb bizi bankaya yönlendirir ve banka üzerinden kredi kullandırır. Bankadan krediyi kullanırken bizden teminat istenebilir. Anapara ödeyip faizi kosgeb ödese bile bankalar anapara ödemesini garantiye almak amacıyla teminat istemektedir. Teminat olarak arsa, tarla, mülk istenmektedir. Bu istenen teminatın üzerinde herhangi bir ipotek kaydı bulunmamalıdır veya hisseli olmamalıdır. Hisseli tapularda hisse sahiplerini toplamak ve imza almak uğraştırıcı olduğundan dolayı bankalar bu konuda temkinli davranıp hisseli tapu istememekteler.

Kosgeb Kredisi Faiz Oranları

Kosgeb anaparası için bankaya verilecek teminatı bulduysak ve kosgeb ön onayı geldi yani kosgeb kredimizi onayladıysa hayallerimizi süsleyen, acil nakit ihtiyacımızı karşılayacak olan krediyi kullanabilir ve faiz ödemeden de kurtulabiliriz. 50.000 TL kredi için yaklaşık olarak 10.000 TL faiz ödemesi çıkarken kosgeb kredisinde sadece 50.000 TL ‘yi öderiz,  geri kalanını devlet kosgeb üzerinden öder ve zor günlerde esnafının yardımına koşmuş olur.

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.