İşe Giriş Bildirgeleri Sağlık Raporu

26 Temmuz 2016
729 kez görüntülendi

İşe Giriş Bildirgeleri Sağlık Raporu

İşe Giriş Bildirgeleri Sağlık Raporu

İş Kanunu’nun ilgili maddelerinde son yıllarda ciddi şekilde değişiklikler yapılmış durumda. Bu değişiklikler ile birlikte işveren ve çalışan olmak üzere her iki tarafında sorumluluğu önemli ölçüde arttı. Bu değişikliklerin en önemlisi işe giriş evraklarıdır. Eskiden çalışan, yeni bir işe girerken sadece 1-2 standart evrak talep edilirken, günümüzde artık pek çok evrak talep ediliyor. İşveren de yeni çalışandan aldığı bu evrakları işe giriş bildirgesi hazırlayarak SGK’ya iletiyor. İşe giriş bildirgeleri sağlık raporu konusu, en çok merak edilen konular arasındadır. Bu konuya açıklık getirmeden önce İşe Girişte Gerekli Olan Evraklar ve SSK İşe Giriş Evrakları Nelerdir? gibi konulara da bakabileceğinizi belirtelim.

İşe Giriş Bildirgeleri Sağlık Raporu Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere işe giriş bildirgesi zorunluluğu kapsamında çalışandan pek çok evrak talep edilmektedir. İşe giriş bildirgeleri sağlık raporu da bu evraklar içerisinde talep edilen en önemli evraktır ve aynı zamanda da temin edilmesi en meşakkatli olan evrak olma özelliğini taşımaktadır. Öncelikle bu evrakın neden istendiğinden bahsedelim. Bilindiği üzere ülkemizde iş güvenliği ve çalışan sağlığı, yıllar boyunca hep tartışma konusu olmuştur. İşverenlerin sunduğu imkanlar ve neden oldukları çeşitli sağlık sorunları gündemi hep meşgul etmiştir.

Hükümet, iş güvenliği ve çalışan sağlığı gibi konuları daha iyi bir şekilde kontrol edebilmek amacıyla işe giriş bildirgeleri sağlık raporu iletilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu sağlık raporu, bir çalışan işe başlamadan önce alınır ve sisteme girilir. Sonrasında çalışanın çalıştığı süre boyunca sağlığında yaşanabilecek değişiklikler gözlemlenerek bunun iş ile ilgili olup olmadığı araştırılarak işverenin sağlık açısından herhangi bir olumsuzluğa sebep olup olmadığının üzerinde ciddi şekilde durulur.

İşe Giriş Sağlık Raporu Alma

İşe giriş bildirgeleri sağlık raporu almak, bahsettiğimiz üzere biraz meşakkatli olabiliyor. Çünkü sağlık raporunu alabilmek için mutlak suretle bir hekim kontrolünden geçmek gerek. Çalışacağınız iş yerinde görevli bir doktor varsa onun muayenesi sonucunda bu sağlık raporunu alabilmeniz de mümkün. Bunun dışında ise sağlık raporu alabilmek için yetkili bir sağlık kuruluşunda muayene olmanız gerekmektedir. Sağlık raporu, kuruluştan kuruluşa değişmek üzere ortalama 1-2 günde hazırlanıp teslim edilebiliyor.

İşte işe giriş bildirgeleri sağlık raporu ile ilgili bilgiler genel anlamda bu şekildedir. Sağlık raporunu hiçbir şekilde atlamamalı ve aksatmamalısınız. Aksi takdirde çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İşe giriş bildirgeleri sağlık raporu ile ilgili bilgi almak için, alt kısımda bulunan yorum panelini kullanabilirsiniz. www.isegiris.com internet sitesi, ilanların sahibi bir site değildir. Sadece internet üzerinde var olan ilanları ve site iletişim adreslerinden sitemize başvuran firmaların ilanlarını paylaşmaktadır. Yapacağınız yorumlarda mail adresi kısmına doğru mail adresinizi giriniz. Firmaların tarafımıza başvurması halinde bu mail adreslerine yönlendirme yapılmaktadır. Yorum panelinde hiç bir şekilde kişisel bilgilerinizi paylaşmayınız. Sitemiz üzerinde yapılan yorumlarda, sorumluluk yorum sahiplerinin olup, IP adresleri sistemimizde kayıt altına alınmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz