askerAskerlik Borçlanması Nedir?

Çalışan sigortalı olarak çalışırken işe ara vererek askere gitmesi sonucunda sigortalılık süresi askerlik süresince kesintiye uğramış olmaktadır. Bu nedenle de askerden dönülmesinin ardından askerde geçen sürenin sigortalı yükümlüsü tarafından ödenmesi SSK Askerlik borçlanması olarak adlandırılmaktadır. Eğer çalışan kişi askere gitmeden önce Sosyal Güvenlik Kurumuna tabii olarak çalışıyor ise askerlik borçlanması ödemesi durumunda bu prim gün sayısına etki etmektedir. Askerlik Borçlanması ile emeklilik yaşı arasında direkt olarak ilgi yoktur. Örneğin çalışan 40 yaşında ve yaş olarak emekliliğini doldurmuş ancak yeterli prim gün sayısına erişmemiş ise SSK Askerlik Borçlanması Emeklilik prim gününe etki etmektedir. Askerlik borçlanmasının ödenmesi ile gerekli olan prim gün sayısı sağlanıyor ise emekliliğe hak kazanılmış olmaktadır.

SGK Askerlik Borçlanması ile Emeklilik İlişkisi Nedir?

SGK Askerlik Borçlanması Emeklilik ilişkisinde eğer kişi askere gitmeden önce herhangi bir sigortalı işte çalışmamış ise askerlik yaptığı tarihten itibaren Sosyal Güvenlik sistemi geriye çekilmektedir. Açıklamak gerekirse kişi Mayıs 2012’de işe başladı ise sigortalılık başlangıç tarihi Mayıs 2012 değil ödemiş olduğu askerlik süresi kadar geri çekilir ve ilk sigortalılık tarihi bu şekilde hesaplanır.

Askerlik Borçlanması Müraacatı

Kişinin askerlik borçlanmasını ödemek için Kuruma müracaat etmesi yeterlidir.

Askerlik Borçlanması Ödeme Süresi Nedir?

Kişi ister askerlik süresinin tamamını isterse de istediği kadar süreyi borçlanabilmektedir. Sadece sigortalı olarak çalışırken askere giden kişiler değil askere gitmeden önce sigortalı olmayan ancak asker dönüşü sigortalı işe giriş yapan kişiler tarafından da SGK askerlik borçlanması yapılabilmektedir.

Askerlik Borçlanmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

SSK Askerlik Borçlanması yapılırken herhangi bir avantaj sağlayıp sağlamadığı konusunda iyi bir araştırma yapılmalıdır. Askerlik Borçlanması askerden muaf olanlar ya da herhangi bir nedenden dolayı askere gitmeyenler bu haktan yararlanamazlar.

Benzer Yazılar

Categories: SGK

Leave a Reply


Recent Recipes

Recent posts

AŞURE TARİFİ

Posted on Ağu - 22 - 2014

0 Comment

SUSAMLI SOS TARİFİ

Posted on Ağu - 22 - 2014

0 Comment

SSK RAPOR PARASI

Posted on Kas - 24 - 2013

0 Comment

SSK ASKERLİK BORÇLANMASI

Posted on Kas - 24 - 2013

0 Comment

Sponsors